Zpět k článkům

Služba Revive Israel

©6/3/2015 Revive Israel Ministries

Netanjahuova řeč

Ministerský předseda Netanjahu minulý týden hovořil v kongresu Spojených států amerických. Varoval před nebezpečím současného iránského režimu, který získává nukleární zbraně. Řeč trvala 45 minut, měla 107 zmínek o Íránu, byla 36 krát přerušena potleskem, 23 krát doprovázená ovacemi ve stoje (Yediot 4 /3). Dvakrát se Netanjahu odkázal na Bibli: poprvé, když porovnával současnou situaci s knihou Ester (kupodivu byla řeč pronášená v předvečer svátku Purím), dále se odkázal na Mojžíše, kde sděloval lidem Izraele, aby byli silní a odvážní.

Netanjahu zdůraznil, že jakýkoliv typ dohody, který by odstranil sankce, by v této době nakonec vyústil v jaderné zbrojení. Také zdůraznil, že Chomejního vláda otevřeně podporuje džihád a aktivně financuje teroristické skupiny po celém světě. Sankce jsou velice efektivním nástrojem, který neriskuje žádné životy a nevede k vojenskému konfliktu, oslabuje vládu Ajatoláhů, snižuje financování teroristů po celém světě a brání rozvoji nukleárních zbraní.
Odhaduje se, že většina států, které bránily dohodě, by již teď povolilo 6500 centrifug a více než 10000 na konci desetiletí. Netanyahu se vyjádřil, že 10 let možná vypadá jako dlouhá doba, ale ve světle historie je to velice krátký čas.

Většina tisku ho kritizuje, stejně jako političtí vedoucí jak v Izraeli, tak ve světě. Avšak, podle mého názoru, mnoho lidí cítilo, že řekl pravdu, a bylo rádo, že tak učinil. Překvapivé vyjádření podpory Netanjahuova postoje přišlo od saudskoarabských novin Al Arabia. Jejich úvodní článek chválil Netanjahua, a zmínil, že správně a mnohem lépe než americký prezident Obama pochopil situaci s Íránem, (Ma'ariv, 5/3).  


Smluvní logika

Když Bůh dělá novou smlouvu, nikdy nenarušuje předchozí smlouvu. Proč je smlouva mesiáše učiněna skrze Judu? Proč by evangelium mělo jít prvně k Židům? V tomto poselství Ašer odpovídá na tyto otázky a na mnoho dalších, když vyučuje o Boží smluvní logice. Ke zhlédnutí v angličtině, klikněte ZDE.


Izraelské volby

Eddie Santoro

Izrael se nachází uprostřed voleb, které budou mít hluboký dopad na budoucnost tohoto národa.

Během pár týdnů půjde Izrael k volbám, aby volil další novou vládu. Na rozdíl od Američanů Izrael volí politické strany, ne kandidáty. Mnoho politických stran, které soupeří o hlasy izraelských voličů, přecházejí z extrémní levice do extrémní pravice politické škály. Sionistická Unie, která reprezentuje levici je spojená s Likudem, která reprezentuje pravici a trvá na tom, aby Netanjahu zůstal jako premiérem.

Ekonomické komplikace

Ekonomická situace v Izraeli je mezi lidmi zdrojem velké frustrace. Ceny v Izraeli jsou kompletně v nerovnováze s výplatami. I přesto, že ve většině rodin oba rodiče pracují někdy víc jak na plný úvazek, je velice těžké pokrýt normální životní měsíční výdaje. K tomu navíc je cena nemovitostí astronomicky vysoká, což téměř znemožňuje mladým párům pořídit si domov. Poslední průzkum ukazuje, že 44% voličů viní z tohoto finančního stresu Netanjahuovu vládu. Tato reakce posiluje více liberální strany, které zdůrazňují změny ekonomické reality.

Přestože mnoho Izraelců vidí ekonomiku jako primární volební téma, otázka budoucnosti Západního břehu Jordánu, možnost vytvoření Palestinského státu a rozdělení Jeruzaléma budou výsledkem těchto voleb hluboce ovlivněny.

A co Palestina?

Před 10 lety Izrael ve snaze o mír jednostranně ustoupil z pásma Gázy. Palestinské rozhodnutí ignorovat tuto novou možnost k vytvoření národa a místo toho použít ho jako základnu k útoku na Izrael má rozsáhlý dopad na vytvoření jakéhokoliv budoucího Palestinského státu. Není pochyb o tom, že celý muslimský svět by také rád viděl novou Palestinu jako vhodný odrazový můstek k útokům na Izrael.

Neexistuje žádné jednoduché řešení. Pokud občané Izraele zvolí pravicovou vládu s Netanjahuem jako premiérem, vláda bude pokračovat s požadovanými podmínkami, které ochrání Izrael, ale budou těžce přijatelné pro Palestinskou samosprávu. Tato domnělá „neústupnost“ Izraele bude mít pravděpodobně za následek sílící vlnu antisemitismu, mezinárodní bojkoty a světovou izolaci.

Pokud izraelští voliči vyberou blok Sionistické Unie, který by mohl posunout národ směrem k politice podřízené světovému tlaku a k vytvoření Palestinského státu, pak tady bude pravděpodobnost, že se válka v Gáze odehraje znovu, ale v mnohem větším měřítku. Přestože jednou z hlavních podmínek pro budoucí Palestinu je stav demilitarizace, schopnost Izraele zabránit pašování velkých a vyspělých zbraní by byla téměř nulová.

Prosím, přidejte se k nám v modlitbě za Boží nadpřirozenou účast v nadcházejících volbách, které se budou konat 17. března.


Esteřin půst

Děkujeme všem, kteří se k nám minulý týden připojili k půstu královny Ester. Příští týden se budeme sdílet o této události více do hloubky.


Miluj

Elhanan Ben Avraham

Pro každého bezmocného zajatce, který je brutálně sťat, nebo ženu pohřbenou až po krk a ukamenovanou k smrti, nebo muže upáleného zaživa, v každém teroristickém záchvatu krutosti, v celosvětovém běsnění a nepokojích kvůli karikaturám a kdy je slyšet neodbytný pokřik „allahu akbar!“. Je to stejný pokřik ozývající se pět krát denně z každé mešity na celém světě. Je to snad ten stejný Bůh reprezentovaný Ježíšem, který říká „Milujte své nepřátele, žehnejte těm, kdo vás pronásledují, zlo oplácejte dobrým a nastavte druhou tvář“? Pochybuji o tom. Samotná Tóra, z které Ježíš citoval, je založená na fundamentálním přikázání v jediném Hebrejském slově: v’ahavta -  ואהבת – „Miluj“.


Zpět